Ivan Černý: Houslista s ďáblem v těle

ZMĚNA TERMÍNU

Informace ohledně přeložení koncertu Ari Malikiana na termín 1.10. 2020

Na základě nařízení Ministerstva zdravotnictví se vedení společnosti Joker Media Ltd. organizující koncert světového houslisty Ari Malikiana, který se měl konat 4. dubna 2020, rozhodlo, že přesune termín koncertu na 1. října 2020.

Tak toto Praha ještě nezažila! Čtvrtého dubna totiž předvede v populárním 02 Universum na svém jediném koncertě v ČR své umění světový houslista Malikian, reinkarnace samotného Paganiniho, který byl pro svou neobyčejnou schopnost hry na housle obviněn katolickou církví ze spolčení s ďáblem. Církevní nenávist šla až za hrob. Paganinimu (1782 – 1840) byl odepřen řádný pohřeb na hřbitově, k čemuž došlo až o 36 let později. Toto Ara Malikianovi nehrozí. I když jako jeho vzor Paganiny, též hraje tak vášnivě, že dokáže během vystoupení zpřetrhat tři ze čtyř strun a přesto koncert dohraje na zbývající v G!

Na co se můžeme těšit

 

Aru Malikianovi, tomuto libanonskému světoběžníkovi, dnes žijícímu v Madridu, koluje v žilách arménská krev. Jedná se nejenom o mimořádně nadaného houslistu, ale i geniálního skladatele. Jeho tvorba kombinuje prvky židovské, arabské a cikánské hudební kultury. Do Prahy přiváží s orchestrem své nové šou pod názvem „Royal GARAGE WORLD TOUR“. Jedná se o koncert, vycházející z Malikianova nejnovějšího alba Royal Garage, které vyšlo v loňském roce, ve spolupráci s tak skvělými světovými hudebníky, jakými jsou Andrés Calamaro, Enrico Bunbury nebo Ser Tankain.

V této souvislosti je třeba připomenout, že představovaný koncert skončí losováním vstupenek v soutěži o legendární motocykl Harley-Davidson v moderní verzi!

 

Jak šel čas

 

Ke hře na housle přivedl malého Aru jeho otec, který hrával na nejrůznějších lidových slavnostech, svatbách i pohřbech. Svůj první koncert měl Malikian ve svých dvanácti letech. Jako mimořádný talent byl coby čtrnáctiletý přijat na studium houslové hudby v Hannoveru, jako nejmladší student místní konzervatoře. Po té Ara pokračoval na hudební škole v Londýně. Od té doby absolvoval spoustu koncertů a vystoupení. Své umění předvedl a předvádí v řadě hlavních světových měst. Hrál v nejprestižnějších sálech a divadlech v Evropě i zámoří. Za všechny jmenuje alespoň pařížskou Olympii, madridský Wizinkl Center, berlínský Tempodrom či londýnskou Royal Albert Hall.

Ara Malikian má vlastní orchestr, nahrál více jak čtyři desítky alb a jeho poslední dvě turné „15“ a „Tourf of Violin“ roztleskala ve stoje přední světové muzikantské domy. Jeho rozmanitý repertoár zahrnuje většinu důležitých světových skladeb pro housle. Prezentuje se koncerty s orchestrem či klavírem, nabízí posluchačům sonáty i komorní hudbu, nevyhýbá se ale ani temperamentní muzice moderních skladatelů.

V současné době představuje světu shora zmíněnou šou „Royal Garage World Tour“, s pražskou zastávkou dne 4.4 2020.

Více na: www.instragram.com/koncerty

Vstupenky v předprodeji Ticketmaster a u CK Autoturist.

 

Život mezi strunami

 

Bez zajímavosti jistě není ani informace, že světlo světa před nedávnem spatřil film o tomto výjimečném libanonsko-arménském houslistovi. Snímek nazvaný Život mezi strunami dokonce získal na prestižním Goyově festivalu ve Španělsku titul Nejlepší dokument. Dílo z dílny režisérky Nata Moreno líčí Malikianovu profesionální dráhu i jeho osobní příběh. Hudba mu zachránila život, když prchal před válkou. Opustil Bejrút ve svých čtrnácti letech. Od té doby se protloukal životem s houslemi, které byly jeho obživou i útěchou, v ruce.

Jmenovaný film je surrealistickým pohledem do minulosti a začíná dávno před tím, než se Ara Malikian narodil jako potomek arménského děda, který coby jinoch unikl turecké genocidě a který rovněž s houslemi v ruce proklouzl ze země krvavého půlměsíce do Řecka, aby se nakonec usadil v Libanonu.

O půlstoletí později, uprostřed občanské války v Libanonu, musel jeho vnuk Ara rovněž v době dospívání opustit domov. A tak, jako jeho děda, i on začal svůj nový život s neodmyslitelnými houslemi. Ty mu také otevřely svět. Jeho hudba ho vedla k novým příběhům v Německu, Anglii či Španělsku i na další světová koncertní jeviště.

Režisérka Nata Moreno na filmu pracovala celých dlouhých pět let a český divák se jen může těšit na to, až snímek dorazí i do našich kin.

 

 

Ivan Černý 

 

Foto archiv

Vstupenky si můžete koupit na:

 https://www.ticketmaster.cz/event/ara-malikian-vstupenky/23909

Hlavní partner Harley-Davidson daroval do soutěže nový motocykl Street Road 2020,

na koncertě proběhne losování a jeden z diváků,

si Harleye odveze domů.

Informace o akci

  • Классическая иконка Twitter

Twitter

  • Классическая иконка Facebook
Facebook
  • иконка youtube с прозрачным фоном
YouTube

© 2018 Reklamní agentura «Angel».  Сайт сделан на Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now